TATRY

MORSKIE OKO

Morskie Oko to najczęściej odwiedzane miejsce Tatrzańskiego Parku Narodowego.Otoczone jest jednymi z najwyższych szczytów Tatr, z Rysami (2499 m n.p.m.) włącznie. Jest to baza startowa na szlaki na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m.n.p.m.), do Dol. Pięciu Stawów przez Szpiglasową Przełęcz (2010 m.n.p.m) oraz do Dol. Pięciu Stawów przez Świstową Czubę 1763 m.n.p.m.
Jest to kultowe miejsce, do którego każdy Turysta, musi chociaż raz odwiedzić

DOLINA CHOCHOŁOWSKA

Najdłuższa dolina w Tatrach.Dolina Chochołowska znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale faktycznie należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. 
Na terenie doliny prowadzony jest ograniczony wypas owiec. 
Wiosną na Polanie Huciska i na Polanie Chchołowskiej masowo zakwitają krokusy. 
Dolina Chchołowska była ulubioną doliną Jana Pawła II.

SZLAK Z KASPROWEGO WIERCHU NA GIEWONT

Masyw Giewontu położony jest między Doliną Bystrej, Doliną Kondratową, Doliną Małej Łąki i Doliną Strążyską. Góruje nad Zakopanem i jest z niego znakomicie widoczny. Od strony północnej Giewont jest stromy i trudno dostępny, zbocza południowe są łagodniejsze. Szczyt znajduje się w północnej grani Kopy Kondrackiej. Złożony jest z trzech części: Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1867 m).
Na szczycie Wielkiego Giewontu znajduje się metalowy krzyż. Zamontowany tam został przez parafian z Zakopanego 19 sierpnia 1901 roku na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Krzyż ma wysokość 17,5 m, z czego 2,5 m jest wkopane w skały, ramię poprzeczne ma długość 5,5 m. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze 1819 kilogramów

HALA GĄSIENICOWA
Powyższa nazwa opisuje łąkę położoną w północnej części Doliny Gąsienicowej. Obejmuje  Królowe Rówienki, Stawiańskie Rówienki i otoczenie schroniska. Niegdyś część terenów obecnej Hali Gąsienicowej należało do Hali Królowej. Na   Hali Gąsienicowej stoi popularne schronisko Murowaniec oraz kilkanaście innych budynków, a wśród nich:
  • szałasy pasterskie
  • leśniczówka TPN „Księżówka”
  • strażniczówka TPN „Gawra”
  • Stacja Obserwacyjna Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
  • baza taterników „Betlejemka”
DOLINA KOŚCIELISKA
Dolina Kościeliska jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr – pod tym względem ustępuje miejsca jedynie Dolinie Chochołowskiej. Ta walna dolina, czyli taka, która rozpościera się od podnóża Tatr aż po ich grzbiet, ma 9 km długości i ok. 27 km szerokości, co daje powierzchnię 35 km2. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach.
DOLINA PIĘCIU STAWÓW
Dolina Pięciu Stawów stanowi właściwie jedną dolinę z Doliną Roztoki. Oddzielone są one ścianą stawiarską, z której spływa wodospad Siklawa i razem stanowią odgałęzienie Doliny Białki. Sama Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m. Otoczona jest malowniczymi, skalistymi szczytami.